Haber

Avrupa’dan İzmir’e bir hibe daha. İzmirlilerin denizle ilişkisi güçlenecek

Avrupa’dan İzmir’e bir hibe daha

İzmirlilerin denizle ilişkisi güçlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Yeniden Değerleme” projesi kapsamında Avrupa Komisyonu’ndan 239 bin 625 Euro (7 milyon 131 bin TL) hibe almaya hak kazandı. Kentlilerin denizle etkileşimini güçlendirmeyi amaçlayan ve 2027 yılına kadar devam edecek proje için İzmir’in paydaşları da belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa’nın kıyı kentlerinde kentsel kalite ve iklimsel sürdürülebilirlik kavramlarının değerlenmesini amaçlayan “Yeniden Değerleme” projesi kapsamında 239 bin 625 Euro tutarında hibe bütçesi almaya hak kazandı. Avrupa Kurulu’nun aldığı kararla Ålesund (Norveç), Bruges (Belçika), Burgaz (Bulgaristan), Rimini (İtalya), Cascais (Portekiz), Köstence (Romanya), Písek (Çek Cumhuriyeti) ve Rijeka ( Hırvatistan) İzmir ile birlikte. paydaş olarak belirlendi. Proje 2027 yılına kadar devam edecek.

Kıyı alanları yenilenecek

Yeniden Değer projesi kapsamında İzmir, bütünsel tasarım stratejisini halkın denizle etkileşimini güçlendirecek ve şehrin belirli yerlerinde kıyı alanlarını doğa ve kent estetiğine uygun şekilde yenileyecek şekilde genişletecek. Ayrıca kentin mirası ve turizmi açısından önemli olan noktaların birbirine bağlanması için gerekli çalışmalar yapılacak ve dijital ekosistem modellemesi yoluyla kentsel taşkın riskinin azaltılmasına yönelik sünger bölge yaklaşımı denenerek kentin mavi-yeşil altyapıları güçlendirilecek. analizler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-hayrat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu