Ekonomi

Bakan Kirişci: Tarım branşında ihracatta 30 milyar doları yakaladık

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Siirt’e geldi. Siirt Valiliğini ziyaret eden Kirişçi, Vali Osman Hacıbektaşoğlu’ndan bilgi aldı. Kentteki tarım ürünleri tezgahlarını gezen Kirişci, daha sonra tarım sektörü temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Kirişci, tarım sektöründe 30 milyar dolarlık ihracat yapıldığını belirtti. “2002’de bu ülkede tarım sektöründe 3.8 milyar dolarlık ihracat vardı. Şu anda 30 milyar dolara ulaştık. Bu yıl 6 milyar doları yakalayacağız. Türkiye’nin 2002’deki ihracatının tamamı 36 milyar dolardı.” Genel ihracatta 254 milyar dolara geldik. 9.9 milyon olan bu ülkedeki büyükbaş hayvan sayısı şu an 17 milyon. Geçen yıla göre koyun sayısında azalma var. Son 20 yılda 32 milyon olan küçükbaş hayvan sayısı 56,3 milyona çıktı.”söz konusu.

20 YILDA ÜRETİCİYE 803 MİLYAR LİRALIK DESTEK

Kirişci, üreticilere 20 yılda 803 milyar TL destek verildiğini belirtti. “Sadece bu yılki katkı 55,5 milyar lira. DSİ ve diğer yatırımları içermiyor, ormandan gelir yok. 30 milyar dolar olan ihracatımız dedim. Ormanın ihracatı 500 milyon dolardan 500 milyon dolara çıktı. 7 milyar dolar Orman eserlerinin ihracatıyla ilgili dediğim gibi”dedi.

kirikhanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu