Haber

Fransa’da sendikalar ve hükümet anlaşamadı: ‘Bizi sokağa geri göndermeyi seçti’

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını grev ve gösteriler düzenleyerek protesto eden sendikaların temsilcileriyle bir araya geldi. Tartışmalı emeklilik düzenlemesine ilişkin görüşmede uzlaşma sağlanamadı.

Fransa’nın önde gelen sendikalarının temsilcileri ve Elisabeth Borne, başta emeklilik düzenlemesi olmak üzere çeşitli konuları görüşmek üzere başkent Paris’teki Başbakanlık Ofisinde bir araya geldi. Bir saatten kısa süren görüşmenin ardından tarafların anlaşmaya varamaması üzerine sendika yetkilileri basına açıklamalarda bulundu.

‘SOSYAL KRİZİN ÜZERİNE DEMOKRATİK KRİZ EKLENDİ’

Fransa Hristiyan İşçiler Konfederasyonu (CFTC) Başkanı Cyril Chabanier, Başbakan Elisabeth Borne’a emeklilik düzenlemesinin ne kadar adaletsiz olduğunu anlattıklarını ve geri çekilmenin başka demokratik bir yolunu göremediklerini belirtti. Düzenlemenin mevcut emeklilik sistemindeki eşitsizliği derinleştirdiğine dikkat çeken Chabanier, Fransa’daki ‘sosyal kriz’e ‘demokratik kriz’in de eklendiği yorumunu yaptı.

‘BU ÇALIŞMA TOPLANTISINI SONLANDIRMA KARARI ALDIK’

Genel İş Sendikası (CGT) Genel Sekreteri Sophie Binet de ‘radikalleşmiş’ bir hükümetle karşı karşıya olduklarını belirterek, “Başbakan reformun geri çekildiğini açıklamadığı takdirde toplantıdan ayrılma kararı aldık ve bunu da yaptık” dedi.

Binet yaptığı açıklamada, “Bu faydasız görüşmeye son vermeye karar verdik… Başbakan bizi tekrar sokağa göndermeyi seçti” dedi.

Fransa Başbakanı Borne ise toplantıda sendikalara emeklilik düzenlemesinin gerekliliğinin dile getirildiğini ve sendikalar olmadan ilerlemeyi düşünmediklerini belirtti.

Ne oldu?

Fransa’da 16 Mart’ta başlayan gösteriler, hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamasız geçirme kararının ardından devam ediyor. Gösterilere şiddetle müdahale eden polis ve protestocular arasında ülkenin birçok yerinde şiddet yaşanıyor. 16 Mart’tan bu yana ülke genelindeki protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu